Bebeğinizi Yatık Şekilde Beslemeyin
Bebeğinizi Yatık Şekilde Beslemeyin

Bebeğinizi Yatık Şekilde Beslemeyin! Bebekler hayatta en savunmasız canlılar olarak başta gelmektedir. Savunmasız oldukları kadar fazlaca ilgi ve bakıma muhtaçtırlar. Bebeklerin solunumu yetişkinler kadar kuvvetli olmadığından dolayı onları yatık veya uyku halinde emzirmek annelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biridir. Yetişkinler bile yatarken bir şey içtiğinde zorlanıyor iken bebeklerin bunu sorunsuz yapmasını beklemek fazlaca yanlıştır.

Bebeğinizi Yatık Şekilde Beslemeyin!

Çoğu ebeveyn bunun bilincinde olamıyor maalesef ve en önemli şey ise bu konuda önceden bilgilendirilmelidirler. Yapılan bu yanlışlar bebeğin anne sütünden boğulup ölümüne bile sebep olabilir. Bebek uykudan uyandırılır mı hiç, diye düşünebilirsiniz. O minik bedeni uyandırmaya kıyamayabilirsiniz ama burada büyük bir önem ve dikkat anneye düşüyor.

Hangi Durumlarda Bebeği Uyandırmalıyız

-Yeni doğan bebekler genellikle sürekli uyumalarıyla bilinir ama bebekler gün içerisinde sadece 2-2,5 saat olmalıdır. Bebeğinizi Yatık Şekilde Beslemeyin! Bunu yaptığınız takdirde bebeğiniz daha sağlıklı bir hale gelecektir. Günlük ihtiyacı olan besini almış olacak, vücudu için gerekli olan kaloriyi almış olacak, vücut ağırlığı sağlıklı oranda arttıracaktır. Bu sayede bebeğinizin gece kesintisiz uykuları olacaktır.

– Bebeğinizin gündüz uykularını 3-5 saat blok halinde yapması takdirde gece-gündüz ayrımını yapamayacak hale gelir ve bu durumun olmaması için de bebeğin uyandırılması şarttır.

– Yeni doğan döneminde ve sonraki zamanlarınızda bebeğinizi doktor tavsiye ve önerisi takibinde gece uyandırıp emzirebilirsiniz. Unutmayın ki bebeğinizin en çok anne sütüne ihtiyacı vardır.

– İkiz bebeklerde ise bir bebek uyandığında 15-30 dakika sonra diğer bebekte uyandırılmalıdır. Bunun sebebi ise iki bebeğin düzeninin paralel gitmesi gerekmektedir.

– Bebeğinizin son uyku saati akşam vakti olmalıdır (17.00-18.00). Eğer bebek bu vakitlerde veya sonrasında uyursa gece uykularında anneye büyük zorluk çıkartacak ve uyumak istemeyecektir.

– Bebeğiniz 3 uyku döneminde ise son uyku vaktini 30-45 dakika aralığında yapmalıdır. Bebek uyanmadığı takdirde sizin bebeğinizi uyandırmanız gerekebilir. Şekerleme uykusu, bebeğin kendini akşam uykusuna hazırlamak için uygulanan önemli bir zaman dilimidir.

– Bebeğinizin uyku düzeninin tamamen size ait olduğunu unutmayınız. Bebeğinizin uyku saat aralıkları birbirini tutmuyor ise bir önceki veya sonraki uyku saat aralığını kısaltıp düzeni sağlayabilirsiniz.