Çıkmayan Lekelere Çözüm Günlük yaşantımıza hepimizin başına gelen olaylar arasındadır, lekelerin kumaşlara, elbiselere, mobilyalara ve halılara bulaşması. Bunları çıkarmak için çok fazla uğraşırız ve bazen de uğraşımız boşa çıkar ve karşılığını alamayız. Şimdi sizlere çıkmayan lekelere çözümler sunacağım. En zor çıkmayan lekelerin bile nasıl çıkacağını anlatan yazımız işinize yarayacaktır. Kan lekesi, kola lekesi, meyve suyu lekesi, boya lekesi gibi bir çok lekenin kolay bir şekilde temizlenmesini gelin hep beraber inceleyelim.

Kan Lekesi Temizleme çözümü

Kıyafetlerinize, mobilyalara ve halılara bulaşan lekeleri kolaylıkla temizleme yöntemleri vardır. Bu yöntemleri bilmiyorsanız kan lekelerini temizlerken zorlanabilirsiniz. Kan dökülen kısmı oksijenli su ile silerseniz lekenin geçtiğini göreceksiniz. Çıkmayan Lekelere Çözüm Ayrıca bunun dışında sulandırılmış elma sirkesi, nişastalı su, 2 yemek kaşığı amonyak ile 1 litre su karışımı da kan lekesi temizlemede kullanılıyor .

Mürekkep Lekesi Temizleme Çözümleri

Kıyafetlere, halıya ve duvara sıçrayan mürekkep lekesi kimi zaman yapışıp kalmakta ve bulaştığı yerden çıkmamaktadır. Bir kaç basit yöntem ile mürekkep lekelerini temizleyebilirsiniz. Mürekkep lekelerini çıkarmak için alkol, limon suyu kullanabilirsiniz. Ayrıca sabun ve ılık su ile genellikle mürekkep lekesi temizlenmektedir .

Kıyafetlerde Boya Lekesi Temizleme 

Kıyafetlerinize boya bulaşması durumunda endişeye kapılmayın. Basit yöntemler ile kıyafetlere bulaşmış olan boya lekelerini temizleyip kıyafetleri tekrar kullanabilirsiniz. Elbiselerinize boya bulaştı diye üzülmenize gerek yok. Sabunlu suda bekletirseniz kıyafetler boyadan arınacaktır. Ayrıca geçmeyen boya lekesinin üzerine amonyak dökerek geçirebilirsiniz.

Çay ve Kahve Lekesi Temizleme

İnatçı çay ve kahve lekeleri için sulandırılmış sirke kullanabilirsiniz. Çıkmayan Lekelere Çözüm Bir havluya sulandırılmış sirke sürerek daha sonra çay ve kahve lekesi olan kısma sürerek lekeleri temizleyebilirsiniz.