Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı
Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı? Yüksek ateş sanılandan da zor geçen ve zararları bakımından da ciddi sonuçlara neden olan bir hastalıktır. Bundan dolayı yüksek ateş olduğu zaman çocuğunuzu sürekli kontrol etmek ve yüksek ateşin kontrolünü sağlamanız gereklidir.

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı?

Gün Tam Olarak Ne Kadardır!

Çocuklarda yüksek ateş kontrolü yapıldığında ortalama olarak 38 derece ve üzeri olduğunda hemen kontrol işlemlerine başlamanız gerek. Eğer ki bir hastane ya da doktora ulaşım imkanı yok ise kontrol işlemlerini kendiniz de yapabilirsiniz. Ortalama olarak yüksek ateş 3 gün civarı kadar sürmelidir. Ateşin oranı 38 civarı iken en fazla 3 gün kadar yüksek ateş ile kalmalıdır. Aksi hale bu yüksek ateş giderek sağlık açısından sıkıntılı hale gelir.

İlk Olarak Ne Yapılmalıdır?

Ateşin derecesi hakkında bilgi sahibi olunması için bilinmesi ilk olarak ateş kontrol işlemi yapılmalıdır. Bu şekilde ateşin ortalama olarak seviyesi öğrenilmiş olur. Bunun yanında ek olarak ateşin derecesine bağlı olarak çocuğun belirli bölgelerine buz içinde bekletilmiş olan kuru bezler bırakılmalıdır. Bilinenin aksine soğu bez vücut üzerine ve soğuk içecek ise ağızdan yavaş bir şekilde verilmesi gereklidir. Bu şekilde ateş kısa süreliğine kontrol altına alınabilir.

Yiyecek Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?

Yiyecek kontrol işlemleri öncelikle sıvı yiyecekler şeklinde verilmelidir. Çorba olarak verilen yiyecekler kesin olarak meyve çorbaları olmalıdır. Çünkü vücut iç sıcaklığının yüksek olmasından kaynaklı olarak çorba yedirme daha sıkıntılı bir süreci beraberinde getirir. Bu nedene daha çok soğuk olan yiyecekler verilmelidir.

İç Isı Kontrolü Yapılmalıdır!

İç ısı kontrolü en önemli olan kontrol şeklidir. Bu kontrol işlemi yapılmadığında iç organlar sıkıntı yaşayabilir ve ileri süreçte hastalık nedeni olabilir. Sanılanın aksine dış sıcaklık değil iç ısı felç ve hücre ölümüne neden olur. Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı? Kontrol işlemlerinin yapılma şekli ise sıcaklık ölçüm aleti ile beraber çocuğun dışkı bölgesinden 1 cm kadar iç kısma aleti sokmak ve 2 dakika kadar bekletmek. Bu şekilde asıl vücut iç sıcaklığı bulunmuş ve buna göre sıcaklık kontrolü yapılabilir.