Çocukları Daha Fazla Kitap Okumaya Teşvik Edecek 15 Yöntem
Çocukları Daha Fazla Kitap Okumaya Teşvik Edecek 15 Yöntem

Çocukları Daha Fazla Kitap Okumaya Teşvik Edecek 15 Yöntem Okumak, yetişkinlerin ve çocukların duygusal bağlar kurmalarına yardımcı olabilecek eğlenceli bir aktivite olsa bile bu alışkanlığı yaratmak genellikle zor bir süreçtir. Bu yüzden bazı ipuçlarını sizler için bir araya getirdik. Bu yazımızda çocuklara okuma alışalışkanlığı kazandırmak için atılması geregereken adımlardan bahsedeceğiz

 1. Onlara Rol Model Olun

Okumak kültürel bir eylem olduğu için çocuğun bu alışkanlığı aile bireylerinden görüp öğrenmesi en doğru olandır. Bu sayede çocuk, evde emeklediği andan itibaren otomatik olarak hayatında önemli bir etkinlik haline gelecek olan gazete, kitap, dergi gibi okuma araçlarına sempati oluşturmaya başlayacaktır.

 1. Televizyonu Kapatın

Türkiye nüfusunun % 85’i boş zamanlarında televizyon izlemeyi tercih ederken, nüfusun yalnızca % 28’i okumayı seçmektedir. Buradaki temel sorun, televizyon açık haldeyken okuma yapmanın zor olmasıdır. Kapatılan televizyon, okumak için fiziksel ve psişik bir boş alan yaratacaktır.

 1. Bir Okuma Zamanı Oluşturun

Okuma alışkanlığını çocuğunuz için yaratıcı ve kalıcı hale getirebilmek için tüm aile fertlerinin katılacağı bir zaman yaratın. Okuduğunuz kitaplarla ilgili birbirinizle sohbet edin. Ailenizin bu ortak etkinliği çocuğunuz için kitap okumayı ve öğrendiğini paylaşabilmeyi, sözlü iletişimini geliştirebilmeyi, hayal gücünü ifade etmeyi ona bir alışkanlık olarak kazandırmakta oldukça faydalı olacaktır.

Hatta bu ortak zamanınızı daha eğlenceli bir hale getirebilmek için yaratıcı yönünüzü kullanabilirsiniz. Örneğin kitap okuma etkinliğiniz için kendinize bir isim seçip, aile içi bir kitap kulübü oluşturabilirsiniz.

 1. Farklı Konularda Yazılmış Kitapları Okumalarını Sağlayın

Çocuklarımızın farklı türlerde kitaplar okuması iyi bir tercihtir. Çocukların farklı yaş grupları için içerik seçmesine izin vermekte sorun yoktur.

Kitaplar hakkında çocuğunuzla konuşurken beğenmediğiniz bir kitabı belirtmekten ve bunun nedenlerini dile getirmekten çekinmeyin. Beğenilirliği genel kabul görmüş kitapların yanı sıra sevilmeyen kitaplar hakkında da konuşun. Böylece çocuk farklı türden okumanın mümkün olduğunu algılayabilecek ve kendisi için doğru olmayan ya da beğenmediği bir kitabı kenara bırakıp bir diğerine başlamanın mümkün olduğunu anlayabilecektir.

 1. Çocuğunuzun Okuma Zevkine Saygı Duyun

Ebeveynler arasında, gelişme aşamasındaki çocuklarının tek bir yazara ya da konuya ilgi duymasından rahatsızlık duyması yaygındır. Ancak bu doğru bir tutum değildir. Alınacak kitaplarla ilgili çocuğun beklentilerinin farkında olmak; bu anlamda onun okuma tarzını tanımak önemlidir. Çocuğunuz kitap okurken onu gözlemleyin. İlgi alanlarını araştırın. Birlikte yapacağınız kitap alışverişlerinde seçimi öncelikli olarak kendisine verin.

 1. Kitaplarla Temas Kurmasına Müsaade Edin

Okur-yazar olmasından önce, çocuğun erken yaşta kitaplarla ilişki kurması mümkündür. Boyama kitaplarına her çocuk bayılır. Bunun yanı sıra kitapları birer oyun nesnesi olarak kullanmasına izin vermek doğru olacaktır. Okumayı öğrenmeden önce kitapları bir tuğla ve duvar olarak kullanmayı ve bunlardan ev yapmayı ona öğretmeyi deneyebilirsiniz. Kitaplarla kendisine oyun alanı kurmasına, onları tanıması ve hayatına dahil etmesine izin vermek çocuklara okuma alışalışkanlığı kazandırmak için harika bir yoldur.

Ancak bunu yaparken bir kitabın zarar görmemesini sağlamayı unutmayın. Evet, kitaplarla oynamasına izin verin; ancak bunu yaparken kitaplara saygı duymayı da ona öğretin.

 1. Aceleci Davranmayın

Günde bir kitabı bitirmesi için çocuğa baskı kurmaya gerek yoktur. Yetişkinler gibi çocuklar da yavaş okuyabilir. Okuduğu metinle ilgili otoriter bir ses tonundan kaçınmaya ve çocuğu “anladın mı?” gibi keskin tonda sorularla bombardımana tutmamaya dikkat edin.

 1. Çevrenizi Araştırın ve Etkinlikleri Takip Edin

Bölgenizdeki kitapçıların, kütüphanelerin, bienallerin ve kitap fuarlarının çocuklarla ilgili düzenleyeceği programlara çocuğunuzla birlikte katılmaya çalışın.

 1. Bir Okuma Köşesi Oluşturun

Evin içindeki belli bir alanı çocuğun istediği zaman kitaplara ulaşabileceği, okumayı teşvik edici rahat bir ortamı, yeterli aydınlatmayı da sağlayarak ona sunun. Kendilerine ait küçük bir kitaplığa sahip olmak, kitap sevgisini hayat boyu taze tutmalarının en büyük adımı olacaktır.

 1. Yazara Ulaşın

Çocuklar okudukları kitapların yazarının kim olduğu konusunda çok şey hayal ederler. Hayatı hakkında daha fazla şey öğrendiklerinde eserlerini okumaya devam edeceklerdir. Çocuğunuz bir kitabı sevdiyse, aynı yazarın başka kitaplarını satın almak üzere belli bir bütçe ayırmalısınız. Diğer bir önerimiz de şu olacaktır; birçok yazar blog, sosyal medya ve buna benzer iletişim kanallarını aktif olarak kullanmaktadır. Onlara yazacağınız kısa bir mesaja genellikle dönüş yapacak ve okumaya daha fazla ilgi uyandırabilecek küçük bir iyi dileği çocuğunuzla paylaşacaklardır.

 1. Tasvir Edilen Zamanı, Konuyu ve Karakterleri İnceleyin

Çocuğunuzun okuduğu kitabın yazıldığı dönemi veya anlattığı zamanı, olayı, kitaptaki karakterlerin özelliklerini öğrenmek doğru bir tutumdur. Unutmayın ki çocuğunuza verdiğiniz kitap hakkında çokça bilgiye sahip olmanız halinde çocuğunuzla pek çok ortak konu bulup paylaşabilirsiniz.

 1. Diğer Eğlencelerle Birleştirin

Okuma aktivitelerinizi gezilerle zenginleştirin. Kitap hayvanlardan bahsediyorsa hayvanat bahçesine gitmeye ne dersiniz? Evren hakkında bilgiler içeriyorsa planetaryuma ya da kampa giderek yıldızları izlemeye ne dersiniz? Bir filme veya bilgisayar oyununa konu olan kitaplar tercih edilecekse film ve oyun da çocuğa sunularak ilgisi artırılabilir.

 1. Tablet Sadece Oyunlar İçin Değildir

Bir sanal kitaplık oluşturmak da (ister tablette ister bilgisayarda) okumayı teşvik etmenin başka bir yolu olabilir. Bazı çocuklar için çeşitli renkler ve sesler içeren e-kitaplar okumayı daha da ilgi çekici kılar.

 1. Teknolojiyi Kitaplar Lehine Kullanın

Birçok yayıncı sitesi çocuklara okuma alışalışkanlığı kazandırmak için çeşitli online aktiviteler sunar. Bu aktivitelere dahil olmak çocuklarda okumaya olan ilgiyi artıracaktır. Edebiyatla ilgili içerikler paylaşan sosyal medya kanallarını araştırıp bunlardan çocuklarınıza uygun olanları onunla paylaşabilirsiniz.

 1. Zorlayıcı Davranmayın

Yukarıdaki tüm maddelerin tamamının uygulanmasında sorun yoktur. Ancak yine tüm bunlar çocuk için bir dayatma olmamalıdır. Kitap okumanın uzun yıllar sürecek bir alışkanlık haline gelebilmesi için çocuklara erken yaşlarda kazandırılmalıdır. Çocukları Daha Fazla Kitap Okumaya Teşvik Edecek 15 Yöntem Önemli olan bundan keyif alması ve kitaplara olan sevgisini kaybetmemesini sağlamaktır.