GRAMER NEDİR VE NE İŞE YARAR
GRAMER NEDİR VE NE İŞE YARAR

GRAMER NEDİR VE NE İŞE YARAR Farkında olmasak da günlük hayatımız içerisinde grammer kelimesini çok fazla kullanmasak da dolaylı olarak her konuştuğumuz cümle içerisinde yer veriyoruz. Yabancı dil eğitimi alan herkes gramer nedir? Bu terim ile çok sık karşı karşıya kalırlar.

GRAMER NEDİR VE NE İŞE YARAR

En basit haliyle gramer, Fransızca, İngilizce, Almanca ve Türkçe gibi bütün dilleri konuşmayı, okumayı ve yazmayı öğrenirken kullanılan dil bilgisidir. İstediğiniz her dili cümle kurmayı öğrenerek, kelime dağarcığımızı geniş tutarak rahatlıkla öğrenir ve konuşabilirsiniz. Mesela, İngilizceyi bir İngiliz kadar akıcı, anlaşılır ve düzgün konuşabilmek için mutlaka gramer eğitimi alınması gerekmektedir. Ben size gelmek bugün diyen biri yanlış da olsa sadece cümle kurmayı öğrenmiştir. Peki, gramer ne işe yarar? Yanlış kurulan cümleyi, ben bugün size geldim şeklinde doğru konuşmayı öğrenmenizi sağlar.

Dil bilgisi ne zaman öğrenilmeli

Herhangi bir dilin gramer kurallarını öğrenmeden önce ilk olarak doğru ya da yanlış fark etmez cümle kurmayı öğrenmek gerekir. Ne kadar çok kelime öğrenilirse ve ne kadar çok cümle kurulursa dilbilgisi kurallarını öğrenmek o kadar kolay olacaktır.

Doğrusunu söylemek gerekirse rutin konuşmalarımızda zarf, edat, bağlaç, özne ve yüklem gibi dilbilgisi kurallarına uyarak konuşan çok fazla yoktur. GRAMER NEDİR VE NE İŞE YARAR yabancı bir dil öğrenirken mutlaka gramer öğrenmek gibi bir zorunluluk olduğu algısı, insanları dil öğrenme konusunda zorlamaktadır. Oysaki mesleğinden dolayı yabancı dili akıcı ve düzgün bir şekilde konuşmak zorunda olmayan kişiler dışında, gramer öğrenmek çok da zorunlu değildir.