Suv Araç Ne Demek?
Suv Araç Ne Demek?

Suv Araç Ne Demek? Son 10 yıldır otomotiv sektörü bilinenin dışına çıkmış ve klasik otomobillerin dışında orta büyüklükte araçlar üretme yarışına girmiştir. Bu üretimler gelişen otomobil pazarında kısa zamanda çok büyük bir pazar payına sahip olmuştur. Son yılların en çok tercih edilen araç tipi olan SUV araçlar, spor hizmet aracı (SUV) , karayolunda süren binek araçların elemanlarını yükseltilmiş yerden yükseklik ve dört tekerlekten çekiş gibi off-road araçların özellikleriyle birleştiren bir motorlu taşıt kategorisidir.

Suv Araç Ne Demek?

 SUV Nedir?

Bir SUV araç için genel olarak kabul edilmiş bir tanım yoktur ve kullanımı ülkeler arasında farklılık gösterir. Bazı tanımlar bir SUV ‘un bir hafif kamyon şasisine kurulması gerektiğini iddia eder; bununla birlikte, daha geniş arazi tasarım özelliklerine sahip herhangi bir aracın bir SUV olduğunu düşünebiliriz. Suv Araç Ne Demek? SUV, tek bir yapılı (binek araçlara göre) yapılmış bir SUV araba olarak tanımlanır, ancak çoğu durumda geçitler basitçe SUV olarak adlandırılır. Bazı ülkelerde – ABD gibi – “hafif kamyon” olarak sınıflandırılmıştır ve bu da binek araçlara kıyasla daha yumuşak düzenlemelere neden olmaktadır.

Suv Araç
Suv Araç

 SUV Açılımı Nedir?

SUV kelimesinin açılımı “Sport Utility Vehicle”dir. Spor amaçlı kullanılan araç olarak dilimize çevrilebilir. SUV arabalar asfaltta ve arazide kullanıma uygun şekilde üretilmiş araçlardır. Genelde dört çeker olarak imal edilir ve standart otomobillere göre yüksek araçlardır.

 SUV Türleri

Crossover SUV: Crossover SUV’ segmenti (‘CUV’ veya basitçe ‘crossover’ olarak da bilinir) 2010 yılından beri giderek daha popüler hale gelmiştir. Crossover’ler genellikle bir binek otomobili ile paylaşılan bir platforma dayanır, sonuç olarak tipik olarak daha iyi konfor ve yakıtlara sahiptirler.

Mini SUV: En küçük SUV sınıfı ‘mini SUV’dur. Mini SUV olarak etiketlenen birçok yeni araç teknik olarak kompakt geçitlerdir ve bir küçük otomobil platformu binek aracı üzerine inşa edilmiştir.

Kompakt SUV: Küçük SUV’lardan sonra bir sonraki büyük beden sınıfı kompakt SUV’dur.

Orta boy SUV: Bir sonraki daha büyük boyut ‘orta boy SUV’. Kuzey Amerika dışında, bu terim yaygın olarak kullanılmaz, orta boy SUV’lar tam boy SUV’larla birlikte gruplandırılır.

Tam boyutlu SUV: Tam boyutlu SUV, yaygın olarak üretilen SUV’lerin en büyük boyutudur. Pek çok tam boyutlu SUV özel platformlar üzerine kuruludur; diğerleri ise platformlarını tam boyutlu alıcılarla paylaşıyor.

Genişletilmiş uzunluk SUV: Bazı Kuzey Amerika SUV’ları, ‘genişletilmiş bir SUV’ olarak adlandırılan, tam boyutlu bir SUV’un uzun dingil mesafesi sürümü olarak mevcuttur.